Ticari Taksi Yönetmeliği ve İşleyişi – Erzincan Taksi Durağı – +90 542 503 07 24

Erzincan Taksi numaraları, Erzincan Merkez Taksi, Erzincan Otogar Taksi, Taksi Durağı, +90 542 503 07 24

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Ticari Taksi Yönetmeliği ve İşleyişi – Erzincan Taksi Durağı – +90 542 503 07 24

3 Ağustos 2020 Bazı Suçlar ve Yasaklar Direkt Olarak Taksi Şoförü İle İlgili Olanlar Erzincan Taksi T Plakalı Taksiler Taksi Modeli Taksiciler gerçek Ticari taksi Yeni Çıkan Yönetmeliğe Taksicilerin İsyanı Yönetmeliklere Uyulmaması Durumu 0
Ticari Taksi Yönetmeliği ve İşleyişi - Erzincan Taksi Durağı - +90 542 503 07 24

 

Daha önceki yazılarımdan birinde taksi şoförü olmanın şartlarından bahsetmiştim. Her ehliyeti olanın taksinin şoför koltuğuna oturamayacağını biliyoruz artık. Birçok belge, izin vs işin içine giriyor ve taksiciler artık resmen seçilmiş kişiler olarak trafiğe çıkarılmaya çalışılıyor. Yeni yönetmeliğe bu konularda daha sıkı bazı düzenlemeler getirildi. Yönergeye göre birçok yeni düzenleme bulunuyor. Daha önceki yönetmeliklerde de var olan şeylere ek uygulamalar getirildiğini gördük. Ben de bu yazıda hem daha önce var olup şimdi de devam etmekte olan hem de yeni getirilen düzenlemelerden birkaç tanesini ele alacağım.

Taksi Modeli

Taksiler fabrika çıkışında nasılsa o şekilde bırakılacak. Yani herhangi bir şekilde dış kısımlara aksesuar/malzeme yaptırılmayacak. En fazla 10 yıllık araçlar taksi olarak kullanılabilecek. 10 yaşından büyükse o araç artık taksi olarak kullanılamayacak. Taksinin sağ arka kapısının iç kısmında görme engelli vatandaşlar için kabartma alfabe ile taksinin plakası bulunmak zorunda olacak. Taksinin içinde ALO 153 yazılı levha bulundurulmak zorunda olacak. Ticari taksilerde klima, hava yastığı, GPS, telefon ve telsiz sistemi bulundurmak zorunlu olacak. 

T Plakalı Taksiler

T plakalı taksiler merkez ilçeler dışında diğer ilçelere de yolcu götürebilecek fakat dönüş yolunda yolcu almaları yasak olacak. T plakalı olan fakat merkez ilçeler dışındaki ilçelerde çalışan taksiler, merkez ilçelere ya da çalışmadıkları ilçelere yolcu götürebilecek fakat yine aynı şekilde dönüş yolunda yolcu alamayacaklar.

Bazı Suçlar ve Yasaklar

Almış olduğu yolcuya herhangi bir şekilde hakaret içeren söz kullanımında taksi şoförüne para cezası ya da 1 aylık uzaklaştırma cezası uygulanacaktır. Zorunlu olarak belirtilen belgelerin takside bulundurulması zorunlu olacaktır. Bir taksi plakası yalnızca bir tek durağa bağlı olabilecektir. İkinci bir durağa bağlı taksi plakası olmayacaktır. Herhangi bir biçimde organize suç işleyen ya da çeşitli yollarla terör olaylarına karışan taksi şoförleri cezalandırılacak ve bu taksi şoförlerini barındırmaya devam eden taksi durakları UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) tarafından kapatılacaktır. Taksi duraklarının belgesiz olarak taksi şoförü çalıştırmaları yasaklanacaktır. Belgeli olarak çalıştırılan taksi şoförlerinin ise belgeleri 2 yılda bir yenilenecektir. Belediyeler tarafından verilen şoförlük eğitimleri taksi şoförleri için zorunlu olacaktır. Taksinin dolmuş ya da servis usulü ile çalıştırılması durumunda taksi şoförü, sahibi ve durağı cezalandırılacaktır.

Direkt Olarak Taksi Şoförü İle İlgili Olanlar

Daha önce taksi şoförlüğü için gerekli olan şeylerden bahsetmiştim. Buna bağlı olarak şoförden istenen psikoteknik raporun yanı sıra bir de taksi şoförleri her yıl düzenli olarak bulaşıcı hastalıklar ve göz muayenesi olmak zorunda olacaktır. Taksiler için akıllı buton uygulaması getirilecek. Taksi şoförlerin cinsel saldırı ve uyuşturucu suçlarından hüküm giymemiş olmaları şartı gelecektir. Ticari taksi sahipleri tarafından taksi şoförlerine sigorta yapılması şartı gelecektir. Ayrıca taksi şoförlerinin 66 yaşından gün almamış olmaları gerecektir. Taksi şoförlerinin dış görünüşleri temiz ve bakımlı olacaktır. Taksi şoförlerinin giyecekleri ayakkabının arkasına basılmış olmayacak ve çıplak ayak veya terlikle araç kullanamayacaklardır. Yönetmeliğe göre, taksi şoförünün seyir halindeyken herhangi bir şekilde araç içinde yiyecek ve içecek tüketmesi yasaktır. Yolculuk sırasında taksi şoförü de yolcu da sigara kullanamayacaklardır. Taksi şoförleri son beş yıl içinde ölümle sonuçlanan bir trafik kazasına karışmamış olmaları ve alkollü araç kullanımı ya da hız sınırını aşma gibi suçlar yüzünden ehliyetlerinin birden fazla kez alınmamış olması gerekmektedir.

Yönetmeliklere Uyulmaması Durumu

Eğer taksi şoförü, taksi durağı ya da ticari taksi sahibi yönetmeliklerde belirtilen kuralların ve yasakların dışına çıkarsa elbette ki ceza alacaklardır. Küçük sayılabilecek ihlallerde para cezası ya da uzaklaştırma cezası uygulanabilmektedir. Ancak örneğin şoför alkollü iken taksinin başına geçerse ya da taksi durağına alkol etkisinden çıkamamış halde gelirse meslekten men cezası uygulanacaktır. Taksi şoförü, yolcusunu götürebileceği en kısa yoldan götürmeyip taksimetrenin fazla yazmasına bilerek sebep olursa, yolculuğu yarıda bırakırsa, telefonla çağrıldığı yere 10 dakikadan fazla bir süre geç kalırsa, il içinde taksimetre çalıştırmazsa, çok fazla gürültü çıkaran egzoz kullanırsa ve havalı korna kullanırsa yine aynı şekilde meslekten men cezası alacaktır. Ticari taksilerin kiralanması durumunda ticari taksi sahibinin izin belgesi geri verilmemek üzere alınacaktır. UKOME tarafından belirlenmiş kendi durağı haricindeki bir durakta bekleme yapan taksi şoförü ve plaka sahibi de yine cezalandırılacaktır.

Yönetmelikte belirtilen kurallar çerçevesi dışındaki hemen hemen her ihlal için plaka hakkının kaybedilmesi ve para cezası uygulanması yer almaktadır. Cezaların kapsamı artmıştır. Yetkililer taksi şoförlerinin, taksi duraklarının ve plaka sahiplerinin her hareketini daha dikkatle incelemekte ve müşteri memnuniyeti daha önce de belirttiğim gibi en üst seviyeye taşınmak istenmektedir.

Yeni Çıkan Yönetmeliğe Taksicilerin İsyanı

Taksi şoförleri yönetmeliklerin bazı kısımlarının kendilerine dayatıldığını düşünüyorlar. Bunun düzeltilmesi gerektiği konusunda yetkili mercilere ulaşarak talepte bulunmak istiyorlar. Şöyle bir düşünüldüğü zaman, taksi şoförleri zaten yeterince stresli, yorucu ve güvenlik açısından pek de iyi olmayan koşullarda çalışıyorlar. Bir de üstüne bu tarz kurallar, yasaklar ve cezalar binince çok daha fazla geriliyor olabilirler. Talepleri doğrultusunda yetkili merciler ile bir uzlaşma yoluna gidilebilir ve her iki tarafı da üzmeyen yapıcı çözümler getirilebilir. Kimse kimsenin haksızlığa uğramasına ve zor koşulların daha fazla zorlaştırılmasına göz yummamalıdır. Taksiciler gerçek bir isyana kalkışmamışlardır elbette ancak sadece bazı talepleri vardır. Kuralsız iş talep etmedikleri gibi kuralların durumları daha da güçleştirdiği bir iş de talep etmiyorlar diye anlıyorum açıkçası. Ancak, talepleri geri çevrildiği takdirde taksi şoförleri mahkemeye başvuracaklarını da belirtmişlerdir. Bakalım neler olacak? Umuyorum ki yönetmelikler ile taksi şoförleri önümüzdeki zamanlarda daha iyi anlaşır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button