Taksilerde Unutulan ve Kaybolan Eşyalar – Erzincan Üniversitesi Taksi – +90 542 503 07 24

Erzincan Taksi numaraları, Erzincan Merkez Taksi, Erzincan Otogar Taksi, Taksi Durağı, +90 542 503 07 24

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Taksilerde Unutulan ve Kaybolan Eşyalar – Erzincan Üniversitesi Taksi – +90 542 503 07 24

28 Temmuz 2020 Durak Taksi Dayanışma Derneği Erzincan Taksi Erzincan Üniversitesi Taksi İstanbul Taksiciler Esnaf Odası İstanbul'da taksiler Kayıp Eşyalara Ne Oluyor takside taksilerde kaybedilen eşyalar Taksilerde Unutulan İlginç Şeyler Taksilerde Unutulan ve Kaybolan Eşyalar Taksilerde Unutulan ve Kaybolan Eşyalar - Erzincan En Yakın Taksi - +90 542 503 07 24 taksinin plakası taksinin plakası ya da durağı Taksinin plakasına taksinin plakasını taksiye dair TaxiPark 0
Taksilerde Unutulan ve Kaybolan Eşyalar - Erzincan En Yakın Taksi - +90 542 503 07 24

 

Unutkanlık başımızın belası… İnsanlık hali bir yerlerde bir eşyamızı unutabiliyor ya da düşürebiliyoruz. Özellikle toplu taşıma araçlarında unutulan eşyalarımız için gitti artık diye düşünüyoruz. Aslında tam olarak öyle değil. Bu konuya gelin biraz daha yakından bakalım.

Taksilerde Unutulan İlginç Şeyler

Taksilerde unutulan en ilginç şeyler arasında şemsiye, köpek, çanta, cep telefonu, bebek arabası gibi şeyler bulunuyor. Kulaklık gibi küçük eşyalarımızın düşmesi ya da unutulması daha muhtemel aslında ancak özellikle evcil hayvanların takside unutulması da bence en ilginçlerinden biri. Taksilerde unutulan en ilginç şeylerin başında “bebek” yer alıyor. Evet, bildiğimiz birkaç aylık minik bir bebek. Gerçekten bu olay yaşanmış ve bir kadın taksinin koltuğunda bebeğini unutarak taksiden inmiş. Fark eder etmez İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın kurduğu hattı arayarak durumu açıklamış. Telefonun ucundaki yetkililer ilk önce oyuncak bebek olduğunu düşünmüşler ancak durum anlaşılınca bebek derhal anons edilmiş ve annesine teslim edilmiş. Ayrıca en çok unutulan eşya olarak da cep telefonu listenin başında yer alıyor.

Hep televizyondaki dizi ya da filmlerde görürüz böyle bir şeyini takside unutan insanları. Bu olaylar gerçek hayatta da sıklıkla yaşanıyor. İnsanlar stresli, düşünceli, dalgın ya da telaşlı oldukları zaman bu şekilde unutma olayları başına gelebiliyor. Unutulması normal karşılayabileceğimiz eşyaların yanı sıra ilginç ve “Bu da unutulacak şey mi?” diye kendi kendimize kınadığımız olaylarla karşılaşabiliyoruz. Her gün binlerce insan taksi kullanıyor ve her gün mutlaka bir yerlerde birileri takside bir şeyini unutuyor. Bunu yıllık olarak sayıya vurduğumuz zaman yüz binlere ulaşan sayılar karşımıza çıkabiliyor. Bence bu da oldukça şaşırtıcı çünkü bu kadar fazla şeyin unutulması başta eşya sahibi için daha sonra da taksi şoförü için zor bir hale geliyor.

Kayıp Eşyalara Ne Oluyor?

Diyelim ki takside bir eşyamızı unuttuk ve ne durağı ne de taksinin plakasını biliyoruz. Peki şimdi ne olacak? Bu tarz durumlar için geliştirilmiş imdadımıza yetişen özel sistemler bulunuyor neyse ki. Genellikle büyük şehirlerde taksilerde kaybedilen eşyaların bulunma olasılığı daha düşük olarak görülür çünkü nüfus ve taksi sayısı oldukça fazladır. Bahsettiğim sistemler de özellikle büyük şehirlerde işleyen sistemler aslında. Bu olaya bence güzel bir çözüm getirilmiş.

Örneğin, Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’da böyle bir olay başımıza geldiğinde, hemen İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın web sitesine giriyoruz. Burada bir kayıp eşya formu bulunuyor. Taksinin plakasına ve durağına dair herhangi bir bilginiz yoksa bile sizden formda istenilen bilgilerle formu doldurduğunuz zaman size gereken geri dönüş sağlanıyor ve eşyanıza kavuşabiliyorsunuz.

Aynı zamanda İstanbul’da taksilerde unutulan kayıp eşyalarla ilgilenen başka bir birim daha bulunuyor. Durak Taksi Dayanışma Derneği (DTD), diğerlerine benzer şekilde yürüttüğü bir sistem ile DTD üyesi (DTD logosu olan taksiler üye sayılmaktadır.) olan taksi durakları tarafından kayıp eşyaları müşterilere ulaştırıyor. Bu sistemde en belirgin fark olarak taksinin plakasının bilinmesi gerekliliğini gösterebiliriz. Bu sisteme göre, eğer plakayı bilmiyorsanız işiniz biraz karmaşık ve zor bir hale gelebilir. Ancak öyle çok büyük sıkıntılar çıkmıyor yine de.

İstanbul’daki bir diğer sistem ise TaxiPark tarafından uygulanıyor. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası‘nın sistemiyle hemen hemen aynı şekilde işleyen bu sistemde de yine web sitesindeki forma gerekli bilgileri girerek unuttuğunuz eşyanıza ulaşabiliyorsunuz. Bu sistemde plaka bilme zorunluluğu yok yine. Taksi plakasının bilinmesinin zorunlu olmaması daha iyi aslında çünkü insan aceleyle bazen plakaya bakamayabiliyor ya da eşyasını unuttuğu gibi plakayı da unutabiliyor.

Bu konuya dair bir güzel sistem de İzmir’de bulunuyor. İzmir’de kullanılan Akıllı Sistem’e göre, kayıp eşyalar %95 oranında sahiplerine teslim edilebiliyor. Üstelik bu sisteme 7/24 ulaşabiliyorsunuz. İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nın telefon numarasını arayarak derdinizi anlattığınız zaman, yine aynı şekilde plaka ya da durakla ilgili bilginiz olmasa bile güzergah, tarih ve saat gibi bazı bilgiler sizden isteniyor ve araçlarda bulunan altyapı desteği sayesinde bindiğiniz taksiye dair tüm bilgilere sizin için erişim sağlanıyor.

Bu sistemler sayesinde yolcular eşyalarına rahatlıkla kavuşabiliyorlar. Yolcular verilen bu hizmetin diğer tüm şehirler için güzel bir örnek olmasını talep ediyor. Sistemler, genellikle herhangi bir sorunla karşılaşılmadan rahatlıkla ve kolaylıkla bu problemi çözebilen yolculardan tam puan almayı başarıyor.

Uygulanmakta olan tüm sistemlerin müşteri memnuniyeti konusuna odaklanmış olmasının şikayetlerin azaltması ve hatta ortadan kaldırması bekleniyor.

Eskiden Böyle Bir Durumda Neler Oluyordu?

Eskiden bu tarz takside eşya unutulması durumunda az önce bahsettiğim sistemler maalesef bulunmadığı için yolcular çok zor durumda kalıyordu. Hatta çoğunlukla unuttukları eşyaları bir daha bulamıyorlardı. Özellikle, yolcu taksinin plakası ya da durağı ile ilgili bilgi sahibi değilse, o zamanlarda bu iş ya (varsa) güvenlik kameralarıyla ya da polis ile çözmeye çalışılıyordu. Ayrıca taksiden inilen ya da taksiye binilen yeri gören bir açıda güvenlik kamerası var diyelim, bu sefer de görüntü kalitesinin yeterince yüksek olması gerekiyordu ki plaka ya da durağın logosu okunabilsin. Müşteri memnuniyeti çok düşük seviyelerde olabiliyordu. Sonuçta ortada bile isteyerek yapılmış bir şey olmadığı halde eşyasını kaybetmiş ve hiçbir şekilde ona ulaşamayan bir müşteri ne kadar memnun olabilirdi ki? 

Bu yüzden teknoloji geliştikçe böyle sistemlerin ortaya çıkması insanların hayat kalitesini her alanda artırmaya yetebiliyor. İyi ki böyle sistemler var ki hayatımız daha kolay ve daha pratik bir hale geliyor. Ufacık bir eşyamızı bile takside kaybettiğimizde çabucak ulaşabiliyoruz. Teknoloji ve sistemler gelişmeye devam ediyor. Kim bilir? Yıllar sonra taksilerdeki bambaşka teknolojileri konuşuyor oluruz herhalde.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button