Mama Hatun Türbesi Kervansarayı – Taksi Erzincan – +90 542 503 07 24

Erzincan Taksi numaraları, Erzincan Merkez Taksi, Erzincan Otogar Taksi, Taksi Durağı, +90 542 503 07 24

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Mama Hatun Türbesi Kervansarayı – Taksi Erzincan – +90 542 503 07 24

4 Ağustos 2020 Erzincan 7 / 24 Taksi olarak Erzincan Şehirlerarası Taksicilik Erzincan Taksi Erzincan Taksi Çağırma Erzincan Taksi Durağı Erzincan Taksi Fiyatları Erzincan Taksi Numaraları Mama Hatun Kimdir? Mama Hatun Türbesi ve Kervansarayı  Taksi Erzincan Taksi Erzincan Kervan taksicilik faaliyetleri taksicilik mesleği taksileri kullanmak yolculuk yapmak 0
Mama Hatun Türbesi Kervansarayı - Taksi Erzincan - +90 542 503 07 24

 

Ticaret, günümüzde olduğu kadar geçmişte de bir çok ülkenin geçim kaynağı olmakla birlikte ülkelerin birbiri üzerinde savaşsız üstünlük sağlamasını sağlayan büyük bir etken olmuştur.

Ülkeler topraklarında olduğu gibi ekonomik açıdan da güçlenmeye başladıkları andan itibaren gerek gıda alışverişi gerekse madenlerden çıkartılan demir, çelik vb. gibi ürünleri birbirleriyle belli bir ücret veya önemli bir eşya gibi unsurlarla takas ederek ticaret sağlamaya başlamışlardır.

Ülkelerinde tarıma elverişli değerli toprak ve maden bulunduran ülkeler bu ürünler karşısında ülkelerinin hazinesini artırmakla birlikte başka ülkelerden toprak parçası almaya kadar uzanan karlı alışverişlere girebiliyorlardı.

Yaşanılan bu ticaret, krallıklardan bile eski zamanlarda farklı şekillerde olsa da gerçekleşmekteydi. Lakin eski zamanlardaki koşullar günümüzdeki kadar kolay olmadığı için ticaretle uğraşan insanlar ve ülkeler ticarette kullanılan malların ulaşımları için oldukça zorlu aşamalardan geçmekteydi.

Bu açıdan geçmişi değerlendirdiğimizde medeniyetler ve krallıklar için ticaret dendiğinde iki önemli kavrama denk geliyoruz; İpek ve Baharat Yolu .

İpek Yolu, Çin’den başlayarak Anadolu ve Akdeniz’i geçerek Avrupa’ya ulaşımı sağlayan ticaret yoludur. Bu bağlamda iki kıtayı birbirine bağlayan Anadolu bu ticaret yolu için oldukça önemli rol oynamaktaydı.

Ülkeler adına veya kendileri adına ticaret ile uğraşan insanlar, atlar üstünde ticarette kullanacakları eşyalarla birlikte saatler süren yolculuklar gerçekleştirmekteydi. Bu durum itibariyle de hem atlar hemde insanlar günler süren bu yolculuklarda dinlenmek ve bir şeyler yiyebilme ihtiyacı duymaktaydı.

Ülkeler böylece İpek Yolu üzerinde bulunan şehirlerine, hem insanların hemde atların rahatlıkla dinlenebileceği, yemek yiyebileceği binalar inşa etmeye başladılar. Bu tarihi binaları ise günümüzde kervansaray olarak adlandırmaktayız. Ticaret adına oldukça önem arz eden bu yapılar zamanla ülkeler adına tabiri caizse otel görevi görerek gelir kazandırmıştır.

Türkiye içerisinde İpek yolu üzerinde bulunan en önemli kervansaraylarımızdan biri ise Erzincan’da bulunan Mama Hatun Türbesi ve Kervansarayı’dır.

Mama Hatun Türbesi ve Kervansarayı 

Mama Hatun Türbesi ve Kervansarayı, Erzincan ilinin 100 km uzağında  bulunan Tercan ilçesinde bulunmaktadır. Kervansarayın tam olarak hangi tarihlerde yapıldığı bilinmese de 1200 ‘lü yıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir. Erzincan iline gelerek bu tarihi alan dahil olmak üzere bütün tarihi mekanları şelaleleri rahatlıkla gezebilmek için bize ulaşabilirsiniz. Bizler Erzincan 7/24 Taksi olarak sizleri rahatlıkla ve güven içerisinde istediğiniz yerlere götürmek için çalışıyoruz. Erzincan toplam dokuz ilden oluşmakla birlikte her ilçesinde ayrı bir güzellik barındırmaktadır. Bu sebeple daha önce Erzincan’a gelmemiş veya ilçelerine nasıl gidileceğini bilmeyen kişiler için bize ihtiyaç duyabilecek her alana durak kurarak bize kolaylıkla ulaşmanızı sağlıyoruz. Aynı zamanda İnternet sitemizden bize kolaylıkla ulaşabilir telefon numaralarımızı aradığınızda anında geri dönüş alabilirsiniz. İçerisinde bulunduğumuz bu zorlu dönem içerisinde sizler ve sevdikleriniz için arabalarımız temizlenmekte ve hijyen kurallarına son derece dikkat edilmektedir.  

Saltuklu Prensesi Mama Hatun adına yapılan bu yapıda hamam, türbe ve kervansaray bulunmakla birlikte Türbe, kervansaray ve hamamın yanında yer almaktadır.

Mama Hatun Türbesi, Türkiye Ortaçağ Mimari adına oldukça önemli bir tarihi eserdir. Bu tarihi eser hem tarihi hemde doğal güzelliklere sahip Erzincan’da görülmesi gereken önemli yerlerden birisidir.

Mama Hatun Kimdir?

Mama Hatun, Saltukoğulları Hükümdarı II. İzzettin Saltuğun kızıdır. 1191 yılında hükümdar olan Mama Hatun bir dönem Ahlata yardıma giden Saltuklu kuvvetlerinin başında bizzat bulunmuştur.

Hükümdarlığını ilan ettiği ilk yıllarda hükümdarlığı tam anlamıyla güvende olmadığı için yeğenlerine karşı kararlı ve güçlü bir tutum izleyerek 10 yıl boyunca hüküm sürmüştür.

Mama Hatun her ne kadar soylu biriyle evlenmeye çalışarak hükümdarlığını güçlendirmeye çalışsa da bu gerçekleşememiş ve kadın hükümdar olmanın zorluklarıyla siyaset hayatından ayrılmıştır.

Siyasetten ayrıldıktan sonraki hayatını tam anlamıyla nasıl yaşadığını ve kaç yaşında öldüğüne dair bir bilgi elde edilemese de son zamanlarını Erzincan’ın Tercan ilinde geçirdiği ve vefat ettiği bilinmektedir.

Mama Hatun’un Tercan da bulunması oranın uzun bir süre Mama Hatun adıyla ünlenmesine sebep olmuştur. Günümüzün en önemli tarihi yapıtlarından olan Mama Hatun Türbesi ve Kervansarayı olarak anılan hamam, kervansaray ve türbeyi içerisine alan büyük bir külliye inşa etmiştir.

Erzincan 7 / 24 Taksi olarak Neden Bizi Tercih Etmelisiniz?

Öncelikle sizin bize kolaylıkla ulaşabilmeniz adına sizlerin bize en çok ihtiyaç duyabileceği hastane, havaalanı gibi yerlerden bizlere ulaşabilirsiniz. Şayet durağımızın olmadığı bir alanda iseniz bize kolaylıkla ulaşabilmeniz adına telefon numaralarımız sitemizde mevcuttur. Bizi aradığınızda kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Size en yakın durağımızı bulabilmek adına sitemize girerek size en yakın durağımızı bulabilirsiniz.

Bizimle birlikte yapacağınız yolculuklarda size rahatça ve güvenilir bir yolculuk vadediyoruz.

Taksi yolculuklarında en çok dikkat edilen ve aranan hususlardan bir tanesi ise şoförlerin araba kullanımları ve sizinle içerisinde bulunacağı diyaloglardır. Şoförlerimiz sizleri istediğiniz yerlere kolaylıkla ve güvenle yetiştirmek için hazır bulunmaktalar.

Bizi isteğiniz saat de arayabilirsiniz. Özellikle geceleri kendi başımıza yolculuk yapmak artık çok fazla güvenli değil. Bu sebeple o saatlerde bile size acilen ulaşmak ve yardımcı olmak bizim önceliğimiz.

Gönül rahatlığıyla bizimle yolculuk yapabilirsiniz.

Sizin memnun olmanız ve yolculuğunuzu gönül rahatlığıyla gerçekleştirmeniz bizim için oldukça önemlidir.

Özellikle içerisinde bulunduğumuz bu dönemde sizin için ve kendimiz için temizlik oldukça önemli hale gelmiş durumda. Sizlerin sağlıklı bir yolculuk geçirmek amacıyla bireysel yolculuk için bizi tercih etmeniz bizi gururlandırmakta ve bilakis bu sebeple sizin için taksilerimizi temiz ve ferah tutmaktayız.

Pandemi döneminde araçlarımızı sıklıkla temizleyerek sizlerin sağlını korumak adına dikkatle çalışmaktayız. Sizde bu pandemi döneminde gönül rahatlığıyla sağlıklı bir yolculuk için bizi tercih edebilirsiniz.

Ücretlerimizi öğrenmek ve bizim ile ilgili daha çok bilgi elde etmek için sitemizdeki diğer blog yazılarını okuyabilirsiniz. Hemen Erzincan’ın her bölgesinden taksi çağırmak için aşağıdaki iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button