Kemah Kalesi – Taksi Erzincan – +90 542 503 07 24

Erzincan Taksi numaraları, Erzincan Merkez Taksi, Erzincan Otogar Taksi, Taksi Durağı, +90 542 503 07 24

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Kemah Kalesi – Taksi Erzincan – +90 542 503 07 24

29 Ağustos 2020 deneyim yaşayan taksi şoförleri en yakın durağımız en yakın erzincan taksi durağı en yakın taksi durağı Erzincan 7 / 24 Taksi Erzincan Taksi Erzincan’ın her bölgesi Erzincan’ın her bölgesinden taksi çağırmak Havalimanı Taksiciler Pandemi Süreci ve Taksicilik 0

 

İki kıtayı birbirine bağlayan Anadolu, batısından doğusuna, kuzeyinden güneyine kadar her bir şehrinde eski çağ tarihine kadar uzanan eserlerle geçmişimizi aydınlatmaktadır.

Günümüz itibariyle insanoğlu şu anki yaşamına nereden ve nasıl geldiğini merak etmektedir. İlk ateşi kim buldu? İlk yemek nasıl keşfedildi?, Yerleşik hayata ne zaman başlandı? şeklinde sorularla geçmişe ışık tutmaya çalışmaktadır.

İnsanlar her zaman topluluk halinde yaşayan varlıklar olmamıştır. İlk var olan insanlar avcılık ile uğraşarak geçimini sürdürmeye çalışmıştır. Ava bağlı bir hayat yaşandığı için ise avlayabilecekleri hayvanların bulunduğu yerlerde ikamet etmişler. Hayvanları sürekli hareket halinde olması dolayısıyla ise yerleşik bir hayat sürememişlerdir.

Yerleşik hayata geçtikten sonra ise zamanla besin stoklamayı, kendilerine yetenden daha fazla üretip başka topluluklara satmaya kadar kendilerini geliştirmişlerdir.

İmparatorluk kuracak kadar genişlediklerinde büyümek için hangi topraklara gitmeleri gerektiğininde farkına varmışlardır. Jeopolitik konumu ile medeniyetlerin dikkatini çeken Anadolu bir süre sonra her bir bölgesinde farklı bir topluluk barındırmaya başlamıştır.

Anadolu’nun doğusunun kuzeyinde yer alan Erzincan ili ise her bir ilçesi ile bu medeniyetlerin ülkemizde barındığını gösteren kalıntılar barındırmaktadır.

Kemah Kalesi başta olmak üzere, türbeleri ve kervansarayları ile turizm adına önemli bir ilimiz olan Erzincan yurt içi ve yurt dışı olmak üzere Dünya’nın  bir çok yerinden ziyaretçi kabul ediyor.

Kemah Kalesi 

Kemah kalesinin yapımının veya Kemah yerleşik hayatının tam anlamıyla ne zaman başladığına dair bir kaynak bulunmamaktadır.

Lakin kale ve civarında yapılan araştırmalarda bölge tarihinin yontma taş devri çağı olarak da adlandırılan Paleolitik Çağ’a kadar gidilebileceği anlaşılmaktadır.

Asur ve Hititlilerin çivi yazılarında Kemah’a baktığımızda M.Ö 2000’li yıllarda kurulmuş olan küçük bir federal birliği olduğu görülmektedir.

Kemah’ın tarihine Hititler açısından bakacak olursak, Hayaşlılara yapılan akınların sebebinin Kemah olduğu anlaşılmaktadır. Hititlerden sonra başta Bizans olamak üzere bir çok imparatorluğun ev sahipliğini yapmıştır.

Kemah aynı zamanda Arsak Devleti’nin hakimiyeti altındayken kutsal şehir olarak da yer almıştır. Türk egemenliğine girene kadar Bizans ve Araplar arasında defalarca el değiştirmiş ve bundan dolayı farklı isimlerle anılmıştır.

1071 Malazgirt Savaşı ile Anadolu’ya giriş yapan Türkler, savaştan çok kısa bir zaman sonra Kemah’ı keşfetmiş ve Anadolu’nun dört bir yanına asker gönderen Alparslan tarafından Emir Mengücek Gazi’ye bu bölgenin fethedilmesi emredilmiştir.

Bölgeyi fetheden Mengücek Gazi, kalenin korunaklı yapısından memnun kalarak Kemah başkent olmak üzere Mengücekler Beyliğini kurmuştur.

Bir süre bu beylik içerisinde yer alan Kemah, daha sonraları Anadolu Selçuklu Devleti’nin himayesi altına alınmıştır. Moğolluların Anadolu’ya yaptıkları istila sonucu  bölge Moğollulara daha sonra ise çeşitli beyliklerin himayesine girmiştir.

Sonuç itibariyle bölgenin askeri ve stratejik açıdan elverişli olması bölgeyi bir çok beylik ve devlet için önemli hale getirmiştir.

Doğu Anadolu’nun Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı Hakimiyetine girmesi ile Kemah bir takım isyancıların eline geçti ve bunun üzerine Yavuz Sultan Selim bizzat ordunun başında yer alarak kaleyi ve bölgeyi isyancıların elinden aldı.

Kemah, Osmanlı’nın eline geçmeden öncede bir çok medeniyet ve uygarlığın elinde bulunduğu için medeniyet değişimlerinin yarattığı hasarlara sahiptir. Günümüzde kalenin arta kalan parçalarında tarihin bu izini görmek mümkündür.

Kemah Kalesi’nin meşruluğu sadece Medeniyetler arasında kalan bir durum değildir. Önemli gezginler arasında yer alan Evliya Çelebi’de Seyahatnamesinde bu kaleden bahsetmiştir.

Seyahatname’ye göre Erzurum çevresinde böyle bir yapıta daha önce rastlanılmamış. Kale devasa boyutta üç kapısı olmasıyla birlikte üst bölümlerinde toplara sahiptir. Kalenin etrafında iki yüz altmış civarı haneden oluşan mahalle bulunduğu belirtilmektedir.

Hanelerin sayısı ve mahalleler Kale’nin sadece devletler tarafından değil bireyler tarafından da önemli görüldüğü anlaşılmaktadır.

Kuşkusuz ki Kale’nin bu vazgeçilmez cazibesi sadece askeri ve stratejik konumundan ibaret olmamakla birlikte bulunduğu konum itibariyle ticaret alışverişinin sağlandığı bir noktada yer alması onun sağladığı avantajları daha da arttırmış olmaktadır.

Yapılan araştırma ve kazılar göstermektedir ki 1892 yılları arasında kale civarında 4 nahiye ve 86 köy bulunmaktadır. Muhtemelen ilerleyen yıllarda ticaretin doğudan kuzeye doğru kayması kalenin cazibesini azaltmış ve civardaki yerleşmelerin azalmasına neden olmuştur.

Kale ve civarında yapılan kazılar sonucunda askerlere ait izler bulunması ise kalenin askeri örgütlenme içerisindeki önemini göstermektedir.

Erzincan 7/24 Taksi olarak hava alanları ve otogarlarda bulundurduğumuz duraklarımız ile kaleye kolaylıkla ulaşabilir veya İnternet Sitemizde yer alan duraklarımızdan bize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Erzincan 7 / 24 Taksi olarak Neden Bizi Tercih Etmelisiniz?

Öncelikle sizin bize kolaylıkla ulaşabilmeniz adına sizlerin bize en çok ihtiyaç duyabileceği hastane, havaalanı gibi yerlerden bizlere ulaşabilirsiniz. Şayet durağımızın olmadığı bir alanda iseniz bize kolaylıkla ulaşabilmeniz adına telefon numaralarımız sitemizde mevcuttur. Bizi aradığınızda kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Size en yakın durağımızı bulabilmek adına sitemize girerek size en yakın durağımızı bulabilirsiniz.

Bizimle birlikte yapacağınız yolculuklarda size rahat ve güvenilir bir yolculuk vadediyoruz.

Taksi yolculuklarında en çok dikkat edilen ve aranan hususlardan bir tanesi ise şoförlerin araba kullanımları ve sizinle içerisinde bulunacağı diyaloglardır. Şoförlerimiz sizleri istediğiniz yerlere kolaylıkla ve güvenle yetiştirmek için hazır bulunmaktalar.

Bizi isteğiniz saat de arayabilirsiniz. Özellikle geceleri kendi başımıza yolculuk yapmak artık çok fazla güvenli değil. Bu sebeple o saatlerde bile size acilen ulaşmak ve yardımcı olmak bizim önceliğimiz.

Gönül rahatlığıyla bizimle yolculuk yapabilirsiniz.

Sizin memnun olmanız ve yolculuğunuzu gönül rahatlığıyla gerçekleştirmeniz bizim için oldukça önemlidir.

Özellikle içerisinde bulunduğumuz bu dönemde sizin için ve kendimiz için temizlik oldukça önemli hale gelmiş durumda. Sizlerin sağlıklı bir yolculuk geçirmek amacıyla bireysel yolculuk için bizi tercih etmeniz bizi gururlandırmakta ve bilakis bu sebeple sizin için taksilerimizi temiz ve ferah tutmaktayız.

Pandemi döneminde araçlarımızı sıklıkla temizleyerek sizlerin sağlını korumak adına dikkatle çalışmaktayız. Sizde bu pandemi döneminde gönül rahatlığıyla sağlıklı bir yolculuk için bizi tercih edebilirsiniz.

Ücretlerimizi öğrenmek ve bizim ile ilgili daha çok bilgi elde etmek için sitemizdeki diğer blog yazılarını okuyabilirsiniz. Hemen Erzincan’ın her bölgesinden taksi çağırmak için aşağıdaki iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button